Skip to content

245 Jefferson AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block5605
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,200
57%
Improvement Value:$320,900
43%
Total Assessment$742,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+2.7%
2024$10,253+8.7%
2023$9,431+5.2%
2022$8,969+19.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

DeedBook 7912, Page 202Recorded9/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1956