Skip to content

275 Idaho StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block5708
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,000
53%
Improvement Value:$354,300
47%
Total Assessment$761,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+3.2%
2024$10,471+8.0%
2023$9,692+5.2%
2022$9,211+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 8359, Page 717Recorded4/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951