Skip to content

463 Oregon StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5711
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,100
67%
Improvement Value:$199,800
33%
Total Assessment$608,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+3.2%
2024$8,345+8.1%
2023$7,718+5.2%
2022$7,335+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951