Skip to content

451 Oregon StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block5711
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,100
69%
Improvement Value:$183,900
31%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,135+3.3%
2024$7,874+4.8%
2023$7,512+5.2%
2022$7,141+12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$489,900

From:

To:

Sq Ft1,319DeedBook 3660, Page 1993Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951