Skip to content

474 Oregon StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block5713
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,000
70%
Improvement Value:$172,200
30%
Total Assessment$580,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+3.3%
2024$7,696+8.4%
2023$7,099+5.4%
2022$6,736+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 5499, Page 1095Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$853,333

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 5461, Page 992Recorded3/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951