Skip to content

440 Holly AvenueParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block5813
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,691
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,600
45%
Improvement Value:$449,000
55%
Total Assessment$809,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,503+2.6%
2024$11,207+7.2%
2023$10,457+5.3%
2022$9,929-8.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 7787, Page 881NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/1995