Skip to content

428 Holly AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5813
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
67%
Improvement Value:$184,900
33%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,647+2.7%
2024$7,443-0.3%
2023$7,466+5.3%
2022$7,090-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953