Skip to content

432 Holly AvenueParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 29, 1991

Property Information

Block5813
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
61%
Improvement Value:$239,000
39%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+2.7%
2024$8,446+7.1%
2023$7,885+5.3%
2022$7,490+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7424, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1953