Skip to content

386 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5816
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,900
63%
Improvement Value:$212,500
37%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+3.3%
2024$7,774+10.6%
2023$7,026+5.7%
2022$6,648+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938