Skip to content

394 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5816
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,473
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,700
51%
Improvement Value:$331,000
49%
Total Assessment$675,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+3.2%
2024$9,262+8.0%
2023$8,578+5.7%
2022$8,112+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938