Skip to content

388 Chestnut StreetParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 1, 1995

Property Information

Block5816
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,500
58%
Improvement Value:$248,700
42%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,276+3.2%
2024$8,017+10.5%
2023$7,254+5.8%
2022$6,859+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 7771, Page 426Recorded3/2/1995

Property Built

Built

Year Built: 1938