Skip to content

5 Troast RoadParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block5901
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,900
66%
Improvement Value:$205,100
34%
Total Assessment$604,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,453+4.0%
2024$8,129+9.1%
2023$7,451+5.3%
2022$7,074+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950