Skip to content

176 Reid WayParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block5914
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
67%
Improvement Value:$194,000
33%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,198+3.4%
2024$7,929+9.1%
2023$7,266+5.3%
2022$6,900-1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950