Skip to content

154 Victoria AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jul 30, 1991

Property Information

Block5912
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
65%
Improvement Value:$207,200
35%
Total Assessment$599,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+3.6%
2024$8,093+8.9%
2023$7,435+5.3%
2022$7,058+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 7460, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1951