Skip to content

W 160 Victoria AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5912
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
72%
Improvement Value:$151,200
28%
Total Assessment$543,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+3.5%
2024$7,331+8.9%
2023$6,733+5.3%
2022$6,398+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951