Skip to content

152 Victoria AvenueParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 1999

Property Information

Block5912
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1.5SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,102
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
32%
Improvement Value:$822,000
68%
Total Assessment$1,214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,251+3.5%
2024$16,667+8.0%
2023$15,430+5.3%
2022$14,648+32.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 7487, Page 104