Skip to content

631 Freeland AveParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block6004
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,571
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,600
38%
Improvement Value:$668,300
62%
Total Assessment$1,080,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,291+3.2%
2024$14,822+8.9%
2023$13,606+5.5%
2022$12,894+35.8%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft2,571DeedBook 4324, Page 1553Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft2,571DeedBook 2720, Page 2239Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$637,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 289, Page 1965Recorded11/13/2009

Property Built

Built

Year Built: 1951