Skip to content

641 Victoria AvenueParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block6004
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,400
50%
Improvement Value:$406,100
50%
Total Assessment$812,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,441+5.9%
2024$10,806+8.6%
2023$9,950+5.3%
2022$9,452+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 873, Page 1598Recorded11/10/2011

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 8660, Page 252Recorded2/24/2004

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8139, Page 290NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/26/1999

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft13DeedBook 7638, Page 494Recorded9/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1951