Skip to content

602 Freeland Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5915
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,700
65%
Improvement Value:$215,200
35%
Total Assessment$614,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360-0.2%
2024$8,373+9.1%
2023$7,674+5.5%
2022$7,274+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951