Skip to content

64 Prospect St.Paramus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block603
Lot3
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,500
57%
Improvement Value:$268,000
43%
Total Assessment$623,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537+2.8%
2024$8,308+6.2%
2023$7,823+5.4%
2022$7,425+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 4274, Page 1243Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 2108, Page 1466Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 165, Page 694Recorded7/8/2009

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8744, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1965