Skip to content

N 32 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1922

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 12, 1992

Property Information

Block603
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
57%
Improvement Value:$245,600
43%
Total Assessment$571,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+3.1%
2024$7,590+7.0%
2023$7,092+5.6%
2022$6,717-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7525, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1922