Skip to content

72 Prospect StreetParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2024

Property Information

Block603
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,700
51%
Improvement Value:$361,600
49%
Total Assessment$735,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+2.7%
2024$10,207+6.5%
2023$9,588+5.2%
2022$9,111-10.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 8698, Page 785Recorded7/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963