Skip to content

N 16 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2008

Property Information

Block604
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,300
64%
Improvement Value:$209,500
36%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+3.2%
2024$7,719+7.2%
2023$7,203+5.4%
2022$6,835-1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908