Skip to content

4 Farview AveParamus, NJ 07652

Commercial

Last Sale Price
$2,575,000
Last Sale Date
Feb 9, 2012

Property Information

Block604
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,300
69%
Improvement Value:$252,600
31%
Total Assessment$814,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+3.4%
2024$10,816+43.0%
2023$7,565+4.8%
2022$7,216+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,575,000

From:

To:

DeedBook 965, Page 536NU CodeFamily (1)Recorded2/23/2012

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7929, Page 352NU CodeGovernment (15)Recorded11/21/1996