Skip to content

20 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1904

Last Sale Date
Mar 13, 2009

Property Information

Block604
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,700
40%
Improvement Value:$616,400
60%
Total Assessment$1,030,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,131+3.2%
2024$13,697+7.8%
2023$12,709+5.5%
2022$12,043+16.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904