Skip to content

121 Trinity CtParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$827,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block606
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
46%
Improvement Value:$438,900
54%
Total Assessment$811,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,552+3.0%
2024$11,220+6.7%
2023$10,514+5.4%
2022$9,978+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$827,000

From:

To:

Sq Ft2,145DeedBook 4471, Page 536Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$527,500

From:

To:

Sq Ft2,163DeedBook 1223, Page 2100NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/17/2012

Property Built

Built

Year Built: 1966