Skip to content

586 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Aug 7, 2012

Property Information

Block6201
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
40%
Improvement Value:$1,450,300
60%
Total Assessment$2,410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,906+0.3%
2024$35,804+11.7%
2023$32,043+1.0%
2022$31,734+16.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

DeedBook 1150, Page 2293Recorded9/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 2000