Skip to content

600 Valley Health PlazaParamus, NJ 07652

Built 1959
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 1996

Property Information

Block6203
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,175,000
63%
Improvement Value:$1,301,700
37%
Total Assessment$3,476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,348+2.2%
2024$49,284+8.7%
2023$45,344+5.3%
2022$43,075+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959