Skip to content

188 Homestead RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block6506
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,900
59%
Improvement Value:$319,600
41%
Total Assessment$779,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+3.1%
2024$10,292+7.7%
2023$9,555+5.1%
2022$9,092-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 2667, Page 2069Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$226,500

From:

To:

DeedBook 7862, Page 110Recorded3/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1954