Skip to content

236 Homestead RoadParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6506
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,600
65%
Improvement Value:$248,000
35%
Total Assessment$706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+3.2%
2024$9,012+8.0%
2023$8,343+5.3%
2022$7,923+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964