Skip to content

547 Edmund TerraceParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block6601
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,700
67%
Improvement Value:$216,600
33%
Total Assessment$658,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,346+2.8%
2024$9,089+9.2%
2023$8,325+5.1%
2022$7,918+21.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950