Skip to content

543 Hobart RdParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 9, 1991

Property Information

Block6603
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,900
56%
Improvement Value:$367,400
44%
Total Assessment$835,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,593+3.1%
2024$11,240+8.5%
2023$10,359+5.2%
2022$9,850-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7456, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1966