Skip to content

515 Fordham PlParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block6604
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,500
61%
Improvement Value:$297,900
39%
Total Assessment$761,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+3.0%
2024$10,468+9.3%
2023$9,580+5.1%
2022$9,119+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 9155, Page 387Recorded9/21/2006

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 8731, Page 504Recorded10/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963