Skip to content

514 Princeton Ter.Paramus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2001

Property Information

Block6604
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
57%
Improvement Value:$345,800
43%
Total Assessment$812,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,267+0.8%
2024$11,181+9.2%
2023$10,242+5.1%
2022$9,745-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7300, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1964