Skip to content

505 Fordham Pl.Paramus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$1,155,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block6604
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,300
43%
Improvement Value:$604,800
57%
Total Assessment$1,069,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,211+2.8%
2024$14,791+10.8%
2023$13,348+5.8%
2022$12,615-10.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,155,000

From:

To:

Sq Ft4,416DeedBook 5332, Page 1920Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,388DeedBook 2808, Page 1502NU CodeTitle correction (4)Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,385DeedBook 8286, Page 113Recorded7/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1960