Skip to content

494 Salem StParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$737,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block6615
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,700
51%
Improvement Value:$441,600
49%
Total Assessment$906,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+3.1%
2024$12,459+9.3%
2023$11,396+5.3%
2022$10,824+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$737,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 3244, Page 1591Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9374, Page 398Recorded8/6/2007

Property Sale

Sale
$591,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 8644, Page 234Recorded12/19/2003

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 7786, Page 532NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/9/1995

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

DeedBook 7786, Page 528NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1969