Skip to content

514 Salem St.Paramus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block6615
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,600
52%
Improvement Value:$345,700
48%
Total Assessment$721,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+3.0%
2024$9,937+6.4%
2023$9,335+5.3%
2022$8,863-5.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 8600, Page 170Recorded7/29/2003

Property Sale

Sale
$430,900

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 8425, Page 134Recorded12/5/2001

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 7757, Page 845Recorded12/30/1994

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7452, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1973