Skip to content

706 Chimes RoadParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block6804
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
53%
Improvement Value:$367,700
47%
Total Assessment$775,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029+3.1%
2024$10,698+8.0%
2023$9,904+2.8%
2022$9,639+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 2939, Page 1254Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 513, Page 828NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2010

Property Built

Built

Year Built: 1960