Skip to content

702 Chimes RoadParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6804
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
55%
Improvement Value:$338,100
45%
Total Assessment$753,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+3.0%
2024$10,397+7.7%
2023$9,653+2.6%
2022$9,412+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960