Skip to content

717 Lafayette StParamus, NJ 07652

Built 1960

Last Sale Price
$587,430
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block6721
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,000
59%
Improvement Value:$271,000
41%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+2.9%
2024$9,023+7.4%
2023$8,399+5.3%
2022$7,978-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$587,430

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 116, Page 1607Recorded5/20/2009

Property Built

Built

Year Built: 1960