Skip to content

743 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block6807
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,240,000
75%
Improvement Value:$757,600
25%
Total Assessment$2,997,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,521+0.3%
2024$44,392+13.2%
2023$39,221+3.7%
2022$37,822+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

DeedBook 3402, Page 367NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000