Skip to content

703 Stevens CourtParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 4, 1997

Property Information

Block6813
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
57%
Improvement Value:$314,800
43%
Total Assessment$725,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,312+2.9%
2024$10,020+7.9%
2023$9,284+6.2%
2022$8,742+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8015, Page 545Recorded10/23/1997

Property Sale

Sale
$213,500

From:

To:

Sq Ft9DeedBook 7642, Page 147NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/5/1993

Property Built

Built

Year Built: 1964