Skip to content

728 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6908
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,900
62%
Improvement Value:$237,100
38%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+2.9%
2024$8,541+7.8%
2023$7,923+6.2%
2022$7,457+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954