Skip to content

747 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
May 25, 2004

Property Information

Block6904
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,900
44%
Improvement Value:$479,800
56%
Total Assessment$861,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,253+3.0%
2024$11,893+8.2%
2023$10,991+47.3%
2022$7,463+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8692, Page 375Recorded6/18/2004

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,899DeedBook 8105, Page 311Recorded9/30/1998

Property Built

Built

Year Built: 1955