Skip to content

763 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6904
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,100
66%
Improvement Value:$200,900
34%
Total Assessment$584,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,292+2.8%
2024$8,064+7.7%
2023$7,484+6.2%
2022$7,047+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954