Skip to content

766 Reeder RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 4, 1989

Property Information

Block6904
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,800
68%
Improvement Value:$185,500
32%
Total Assessment$584,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+2.6%
2024$8,066+8.0%
2023$7,466+6.5%
2022$7,013+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7309, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1954