Skip to content

753 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 2023

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block6904
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,400
18%
Improvement Value:$1,735,400
82%
Total Assessment$2,120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,422+313.9%
2024$7,349+8.1%
2023$6,798+6.5%
2022$6,383-4.8%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 4094, Page 1860Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 798, Page 869Recorded8/1/2011

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 61, Page 1376NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/25/2009