Skip to content

59 Fern PlaceParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block6907
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
52%
Improvement Value:$367,700
48%
Total Assessment$769,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,943+2.9%
2024$10,632+7.9%
2023$9,850+6.2%
2022$9,275-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973