Skip to content

759 Arbor RoadParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block6907
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,600
60%
Improvement Value:$276,600
40%
Total Assessment$696,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+2.7%
2024$9,635+7.7%
2023$8,943+6.1%
2022$8,428+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955