Skip to content

722 Highland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block6908
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,900
60%
Improvement Value:$258,100
40%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+1.8%
2024$8,929+7.9%
2023$8,278+6.2%
2022$7,792+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 8591, Page 213Recorded7/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954